Na plast má být záloha

20.03.2009 19:41

 

Zálohy za PET lahve platí lidé už v řadě zemí, například ve Skandinávii nebo v Německu.


6. dubna 2007  2:18

Tak jako lidé vracejí prázdné lahve od piva do obchodů, budou možná na nákupy chodit i s prázdnými PET lahvemi. Ministerstvo životního prostředí uvažuje o tom, že by podobně jako v některých evropských zemích zavedlo povinné zálohy na plastové lahve.

"Ministr Bursík už v tomto duchu zadal vypracování právní analýzy," potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Další informace odmítla sdělit a ministr celý den nezvedal mobilní telefon.

Nápad se zamlouvá ekologům, proti jsou výrobci nápojů. Mají obavy, že se to obrátí proti spotřebitelům.

Po vzoru Západu?
Zálohy za PET lahve platí lidé už v řadě zemí, například ve Skandinávii nebo v Německu. V severských zemích systém funguje dobře a díky tomu se až čtyři pětiny lahví znovu recyklují nebo použijí.

V Německu tento systém narazil a v obchodech je chaos. Za lahve na určité nápoje se v některých řetězcích platí, za jiné ne.

"Máme s tím velmi špatné zkušenosti právě z Německa. Je to velmi neefektivní a spotřebitelům to ztěžuje život," uvedl Zdeněk Vilímek z české pobočky firmy Coca-Cola.

Také Kofola není touto myšlenkou nadšena. "Naše stanovisko je spíše konzervativní, hlavně kvůli nefunkčnosti záloh na plastové lahve v jiných státech," uvedl mluvčí Kofoly Tomáš Klofanda.

Pro zavedení záloh se nabízejí dvě varianty: vyrobit úplně nové obaly, které lze znovu použít pro naplnění nápojem (takové měla v Česku dříve například Pepsi), nebo platit jen zálohu za lahev, která je následně recyklována pro jiné využití.

"Obaly na více použití jsou přežitek, jsou mnohem těžší," míní Jiří Nezval, který se na svém serveru petrecycling. cz problematikou dlouhodobě zabývá. V zálohování lahví vidí jediné řešení, jak zamezit tomu, aby tuny PET lahví zbytečně mizely na skládkách nebo ve spalovnách.

Podle jeho zkušeností z jiných zemí je zálohování lahví v tomto ohledu mnohem účinnější než jen spoléhání na chování lidí, kteří budou vyhazovat lahve tam, kam mají.

"Na sběr se dají použít automaty na skleněné pivní lahve, ty už v obchodech jsou," dodal Nezval. Podle něj stojí proti zavedení záloh velmi silná lobby, hlavně ze strany obchodů a výrobců nápojů.

Obal jim totiž bez záloh zaplatí zákazník v ceně nápoje. "PET lahev je vnímána bohužel jako odpad, ačkoliv je to velmi cenná surovina," míní.

Na špici v třídění
Česko patří v dobrovolném třídění plastových obalů podle společnosti Eko-kom, která sběr a recyklaci organizuje a kterou založili producenti obalů, mezi nejlepší země v Evropě.

"Dobrovolná motivace některé lidi nepřesvědčí, ale pokud by už vyhazovali vlastní peníze, je to už o něčem jiném," míní Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Poplatky za zálohu se v Evropě pohybují od deseti do padesáti centů za lahev. Jaké budou u nás? "Měly by to být nejméně tři koruny," míní Nezval. Současný systém sběru lahví považuje za neefektivní.

Společnost Eko-kom se k myšlence staví zatím spíše rezervovaně. "Sběr PET lahví pomocí zálohování je sice poměrně účinný, ale také velmi nákladný. Je to politické rozhodnutí," míní ředitel komunikace Lukáš Grolmus.


 

Jan Sůra, MF DNES

 

 

Zpět