Problémy s vodou vyřeší vhodný filtr

18.03.2009 10:11

26. srpna 2005  11:00

Kdo se nespokojí s jakostí nebo chutí vody dodávané vodovodními společnostmi nebo nečerpá dobrou vodu z vlastní studně, má dvě možnosti: buď kupovat vodu balenou, nebo si pořídit vodní filtr.

Na pití je lepší voda tvrdá, pro mytí a praní zase měkká. Tvrdá voda obsahuje hodně minerálů (vápníku a hořčíku), které jsou nezbytné pro zdraví. Některým lidem chutná, jiní dávají přednost vodě měkčí.

Tvrdá voda tvoří povlak na hladině kávy nebo čaje, zanechává bělavé stopy na hrncích. Také vysušuje pokožku a může způsobovat i zhoršení ekzémů. Nesvědčí ani potrubí, vodovodním bateriím a elektrickým přístrojům. Usazující se vodní kámen na topných tělesech praček, myček nebo bojlerů brání jejich správné činnosti.

Také praní a mytí v tvrdé vodě je obtížnější, protože prášek i mýdlo se spíš srážejí, než rozpouštějí, a je jich potřeba mnohem více. Měkká voda šetří pleť, peníze i elektrickou energii. Na praní se spotřebuje méně pracího prášku, ohřev vody je rychlejší. Tvrdou vodu můžeme změkčit pomocí filtru magneticky nebo chemicky.

Kvalitní přístroj pomůžeNa počátku 90. let minulého století bylo do České republiky dovezeno mnoho leckdy nekvalitních a zastaralých přístrojů na úpravu vody. "Ani prodávající nebyli odborně vzděláni, takže nedovedli dobře poradit. U veřejnosti to vyvolalo vlnu zklamání a pokles prodeje. Toto období přežilo několik firem, které se svým seriózním přístupem a prodejem kvalitních přístrojů snaží obnovit důvěru zákazníků," říká František Kožíšek z Národního referenčního centra pro pitnou vodu.

Kvalita vody ve veřejných vodovodech se v posledních letech velmi zlepšila, přesto i hygienici uznávají, že vhodný typ vodního filtru se správnou obsluhou může být v řadě případů rozumným řešením některých místních problémů s kvalitou vody.

Zuzana Kohoutová, MF Dnes

Zpět